Podejmując walkę z żywiołem, pokonuje słabość swych mięśni, zwycięża w zmaganiach...”

Ernest Hemingway

Dzień na pokładzie

Każdy dzień na statku, choć pozornie podobny do poprzedniego, w praktyce okazuje się całkiem inny, gdyż zmienia się w zależności od pogody, miejsca czy dnia tygodnia.

typowy dzieńX_____DSCF3861.JPG (small)

Nauka na wolnym powietrzu

Młodzież  szkolna na czas żeglugi podzielona jest na 3 wachty nawigacyjne, które zmieniają się co 4 godziny, przez całą dobę i odpowiedzialne są za nawigowanie żaglowcem, obserwację czy sterowanie, oczywiście pod okiem wykwalifikowanego oficera wachtowego. Młodzież zwolniona jest z wacht nawigacyjnych jedynie podczas lekcji, ale w każdej chwili, o dowolnej godzinie w dzień lub w nocy, może zostać wezwana do pracy przy żaglach, w zależności od sytuacji na morzu.

Ponadto, codziennie jedna osoba z każdej wachty oddelegowana jest do pomocy w kambuzie, czyli statkowej kuchni pomagając podczas przygotowania i serwowania posiłków pozostałej załodze.

Młodzież odpowiedzialna jest także za sprzątanie żaglowca i wykonywanie prac bosmańskich, których celem jest nie tylko utrzymanie statku w dobrej formie, ale także nauczenie się podstawowych prac manualnych wykonywanych na każdym żaglowcu, takich jak malowanie, odrdzewianie, zaplatanie lin, etc.

Tradycyjny dzień pracy na Fryderyku Chopinie wygląda następująco:
0730 – pobudka
0800 – podniesienie bandery – spotkanie całej załogi na rufie, omówienie planu na najbliższy dzień
0815  śniadanie
0900-09.45 – sprzątanie statku
10.00-13.35 – lekcje
1400 – obiad
1500-1820 – kontynuacja lekcji
1900 – kolacja
1945-2045 – nauka własna
2200 – cisza nocna

typowy dzieńX_____PC140103.JPG (small)

Odpoczynek po ciężkiej pracy

Co cztery dni następuje tak zwany "Dzień dla Statku", podczas którego odbywają się prace bosmańskie, kiedy to uczniowie dbają o utrzymanie statku w dobrej kondycji, pełnią wachty nawigacyjne. Jest również czas na dodatkowe zajęcia z nawigacji czy locji, a wieczorem można spędzać chwilę na wspólnej integracji, śpiewaniu szant i radosnym odpoczynku.

Wyjątek w statkowej rutynie stanowią wizyty w portach, a podczas przelotu przez Atlantyk, także „niedziele”, które są wolne od zajęć i pracy, ale wypadać mogą w dowolny dzień tygodnia w zależności od decyzji Kapitana.

Myślałam tylko, jak wytrzymam dwa miesiące bez Internetu...”