Nauka jest jak niezmierne morze [...] Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”

Stefan Żeromski

Załoga zawodowa

Tomasz Ostrowski

Kapitan

Kapitan jachtowy od 1999 roku, od 29 lat związany z żeglarstwem, od 10 z STS Fryderykiem Chopinem, na którym zaczął pływać jako bosman, następnie oficer, a od 2007 roku jako kapitan. Ma ogromne doświadczenie żeglarskie. Opłynął Europę od Spitzbergenu po Izrael, wielokrotnie przeszedł Atlantyk, dotarł do Brazylii. Ma duże doświadczenie w pracy z młodzieżą, brał udział w wielu rejsach edukacyjnych, posiada uprawnienia instruktora żeglarstwa. Pochodzi ze Słupska, mieszka w Gdyni. W wolnych chwilach pływa z żoną na katamaranie.

Bartłomiej Skwara

Kapitan

Z wykształcenia doktor chemii kwantowej, ale więcej czasu spędza na jachtach niż w instytutach. Posiada duży staż na żaglowcach. W drodze do mostka kapitańskiego przebył tysiące mil Fryderykiem Chopinem na najrozmaitszych stanowiskach. Poza statkiem szlifuje swoje doskonałe umiejętności strategiczne w Turniejach Warhammera.

Katarzyna Sałaban

Kapitan/ I Oficer

Z STS Fryderyk Chopin związana od wielu lat, na jego pokładzie (i nie tylko) przemierzyła pół świata, w szczególności tą morską część taką jak, Morze Bałtyckie, Północne, Śródziemne i mnóstwo oceanicznych wysp (m.in. Karaiby, Wyspy Zielonego Przylądka, Azory). Na pokładzie żaglowca często odpowiada za łączność, co owocuje licznymi nagrodami podczas regat The Tall Ships Races. Poza żeglowaniem Wrocławianka interesuje się również fitnessem oraz pływaniem z monopłetwą.

Krystyna Szypczyńska

Kucharz

Na co dzień szefowa kuchni w szpitalu w Górowie Iławieckim. Z Chopinem związała się w 2009 roku i każda chwila spędzona w kuchni jest dla Krysi przyjemnością, a jej potrawy smakują nawet najbardziej wybrednym podniebieniom. O kuchni na żaglowcu mówi, że to niemalże salon. Mieszka z rodziną na suwalszczyźnie.

Michał Bielski

Bosman

Z żaglowcem Fryderyk Chopin związany od 2008 roku. Uczestniczył jako bosman między innymi w 10-miesięcznym rejsie Kanadyjskiej Szkoły Pod Żaglami (Class Afloat). Studiował nawigację na Akademii Morskiej w Gdyni oraz lotnictwo na Politechnice Warszawskiej. Wieloletni instruktor żeglarstwa i kapitan na jachtach typu OPAL i J80.

Aleksandr Korovin

Oficer

Sasza jaki jest, każdy widzi. Na "Chopina" wpadł na chwilę i został na... cały rok. Bez żadnego przygotowania, w kilka sekund podjął decyzję o popłynięciu w rejs, początkowo do Amsterdamu, następnie do Lizbony, a w konsekwencji tak się zadomowił, że postanowił zrobić sobie przerwę w studiowaniu na Akademii Morskiej w Szczecinie i przepłynąć Atlantyk. Niesamowicie sympatyczny Białorusin z dużym dystansem do siebie.

Andrzej Bernat

Bosman

Jako bosman na Fryderyku Chopinie od niedawna. Wcześniej przez 5 lat bosman na s/y Zawisza Czarny. Jachtowy sternik morski, instruktor żeglarstwa. Z wykształcenia technik budowy maszyn i urządzeń okrętowych. Od 35 lat członek i współzałożyciel zespołu Mechanicy Shanty. Druga wielka pasja to węzły i sploty nie tylko żeglarskie.

fot. M. Nowacki

Krystian Rutkowski

Mechanik

Student Akademii Morskiej w Szczecinie. Z zawodu oraz zamiłowania mechanik okrętowy. Żeglarstwem zajmuje się od 12 lat. Uwielbia podróże oraz dobrą muzykę.

Wojciech Zalewski

Z wykształcenia nauczyciel języka angielskiego, z zamiłowania żeglarz. Wojtek dostał się na Chopina będąc właśnie na początku nauczycielem angielskiego na Niebieskiej Szkole i tak mu się spodobało, że postanowił zmienić profesję. Swoje pierwsze kroki w żeglarstwie stawiał na Lubelszczyźnie, skąd pochodzi, ale bardzo szybko przeniósł się na morze. Najpierw na lubelskim jachcie Roztocze, z którym był długo związany, a później na coraz to większych i większych statkach aż w końcu trafił do pierwszej ligi polskich żaglowców, czyli na Chopina. Bardzo lubi literaturę współczesną oraz ciężką muzykę.