30 listopada - Wieści z pokładu Niebieska Szkoła 37

30.11.2023

Dzisiejszy dzień rozpoczął się już z widokiem na port w Las Palmas. Po śniadaniu rozbrzmiał alarm do żagli, podczas którego sprawnie podciągnęliśmy żagle pod reje, by na czas manewrów portowych skorzystać z silnika. Po sprawnym cumowaniu wszyscy weszliśmy na reje by zaprowadzić „klar portowy”. Zależało nam by nasz statek pięknie się prezentował przy głównym nabrzeżu, przy którym sąsiadujemy z superjachtem i wycieczkowcami. Kolejnym punktem dnia była inwentaryzacja, polegająca na wyniesieniu całej zawartości ładowni i gruntownym wyczyszczeniu kambuza. Załoga stworzyła sznur podający zapasy z najgłębszych zakamarków statku do wyższych jego partii. Po tej nużącej robocie kambuz został opróżniony z przyborów kuchennych, naczyń i dokładnie umyty przez grupę ochotników. Z powodu niedyspozycji kambuzu, na obiad zostaliśmy miło zaskoczeni zamówioną przez kapitana pizzą. Po posiłku walka w kambuzie była kontynuowana i zakończyła się krótko przed godziną 20. O godzinie 20 Kapitan zezwolił na wyjście na miasto z czego załoga chętnie skorzystała. Nastąpiła gorączka kupowania prezentów na Mikołajki, które odbędą się prawdopodobnie na morzu w drodze na Wyspy Zielonego Przylądka. Po powrocie załoganci, którzy nie mieli wacht  trapowych, szybko udali się spać by odpocząć po ostatnich męczących dniach.