1. Kto może wziąć udział w Niebieskiej Szkole?

W Niebieskiej Szkole mogą brać udział uczniowie od ósmej klasy szkoły podstawowej do trzeciej klasy liceum według nowej podstawy programowej (od 15 do 18 roku życia) ogólnokształcącego. Nie zabieramy uczniów technikum, gdyż na pokładzie prowadone sa jedynie zajęcia z przedmiotów ogólnokształcących: nie uczymy przedmiotów zawodowych!!!

2. Jaki jest koszt uczestnictwa w Niebieskiej Szkole?

Koszt uczestnictwa w Niebieskiej Szkole jest przedsztawiony w opisie poszczególnych rejsów.

3. Co obejmuje opłata za udział w Niebieskiej Szkole?

Opłata za udział w Niebieskiej Szkole obejmuje zakwaterowanie i wyżywienie na statku, opłaty portowe, nauczanie, program portowy.

W cenie rejsu nie są zawarte przeloty do portu zaokrętowania i z portu wyokrętowania oraz ubezpieczenie indywidualne.

4. Jakie są dodatkowe koszty związane z udziałem w Niebiskiej Szkole?

Dodatkowymi kosztami są:

• przelot do portu zaokrętowania i powrót do Polski,
  • ubezpieczenie KL i NNW za granicą,
  • wycieczki fakultatywne w wysokości 200 euro

5. Czy młodzież leci samolotem sama?

Nie. Przedstawiamy Państwu ofertę wspólnego lotu dla uczniów i nauczycieli, aby już od samego lotniska byli pod opieką dorosłych. Należy pamiętać, że jest to dodatkowy koszt, więc korzystanie z tej oferty nie jest obowiązkowe.

6. Czy organizator pośredniczy w zakupie ubezpieczenia grupowego?

Tak. Nasz broker przedstawia grupową ofertę ubezpieczenia, jednak skorzystanie z niej nie jest obowiązkowe.

7. Czy po odbyciu rejsu Niebieskiej Szkoły można otrzymać uprawnienia żeglarskie?

Nie. Szkolenie na stopnie żeglarskie musi odbyć się na mniejszym jachcie, natomiast po rejsie każdy z uczestników otrzymuje Opinię z Rejsu, która dokumentuje odbyty staż morski niezbędny do zdobycia wyższych stopni żeglarskich PZŻ.

8. Czy oceny zdobyte w czasie Niebieskiej Szkoły są honorowane w szkole macierzystej?

Tak. Przed zaokrętowaniem każdy uczeń musi przedstawić zgodę Dyrektora szkoły macierzystej na udział w rejsie. Elementem tego formularza jest zgoda na uznanie ocen zdobytych podczas Niebieskiej Szkoły.

9. Jak sobie poradzić z chorobą morską?

Choroba morska dotyka każdego w różnym stopniu. Po około trzech dniach jej objawy znikają, jednak w czasie chorowania należy pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów, ciepłym ubiorze i jedzeniu niewielkich ilości np. chleba. Osoby chorujące na pokładzie powinny zawsze być przypięte szelkami asekuracyjnymi.

10. Ile czasu trwają postoje w portach?

Długość postoju statku w porcie jest uzależniona od wielu czynników, jednak przeważnie jest to około dwóch dni.

11. Czy uczniowie ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi mogą wziąć udział w Niebieskiej Szkole?

Przy rejestracji na rejs należy poinformować biuro 3Oceans o szczególnych potrzebach żywieniowych ucznia. Przeważnie sprostanie wymaganiom dietetycznym w warunkach statkowych nie stanowi problemu, jednak w szczególnie trudnych przypadkach może się okazać niemożliwe.

12. Jakie są obowiązki uczniów oprócz udziału w lekcjach?

Uczniowie oprócz udziału w lekcjach stanowią załogę żaglowca. Pełnią wachty nawigacyjne, kambuzowe i bosmańskie. Pod okiem załogi zawodowej stawiają żagle, obsługują liny i wchodzą na maszty. W portach natomiast pełnią wachty trapowe, a podczas postoju na kotwicy kotwiczne.

13. Jaka jest procedura na wypadek nagłego zachorowania?

Na pokładzie żaglowca jest lekarz, który ma do dyspozycji dobrze wyposażoną apteczkę. Dodatkowo statek ma możliwość zaalarmowania odpowiednich służb lądowych, w każdym momencie, celem uzyskania porady lub pomocy medycznej.