Tradycja

Żaglowiec Fryderyk Chopin liczy sobie ponad dwadzieścia lat. Przez cały ten czas służył idei morskiego wychowania młodzieży.

Ksiaze_Filip_wizytuje_Chopina_Boston.jpg (small)

Książe Filip odwiedza załogę Chopina w Bostonie

Programy szkolne miały wielu autorów i przybierały różne nazwy. Jako pierwsza na Fryderyku Chopinie zaistniała Szkoła pod Żaglami kapitanów Krzysztofa Baranowskiego i Ziemowita Barańskiego. Była również Chrześcijańska Szkoła pod Żaglami, a także studencki rejs Akademii pod Żaglami organizowany przez ówczesnego armatora statku Europejską Wyższą Szkołę Prawa i Administracji. Jednym z ciekawszych momentów w historii brygu był roczny rejs z młodzieżą międzynarodową w ramach kanadyjskiego programy Class Afloat, dla którego został on wyczarterowany. Obecnie żaglowiec znów otwiera swój pokład dla młodzieży szkolnej – wraz z inauguracją programu Niebieska Szkoła rozpoczyna się nowy rozdział w historii Fryderyka Chopina.

Tradycja wychowania morskiego to jednak nie tylko dzieje żaglowca Fryderyk Chopin. Na całym świecie istnieją podobne programy oparte na tym samym przesłaniu: morze to najlepszy wychowawca. Wystarczy wpisać pojęcie ‘żaglowiec szkolny’ lub ‘schoolship’ w wyszukiwarkę internetową, aby odkryć, że odnośników jest wiele.

Uruchamiając program Niebieska Szkoła chcieliśmy udostępnić tą nieocenioną formę wychowawczą polskiej młodzieży w sposób cykliczny. Naszym marzeniem jest, aby udział w Niebieskiej Szkole stał się stałym i cenionym elementem toku nauki szkolnej.

Myślałam tylko, jak wytrzymam dwa miesiące bez Internetu...”